loader

Animacja XXI wieku 17 listopada 2020

Animacja XXI wieku

Animacja w XXI wieku przeszła niemalże rewolucję – porzucone zostały tradycyjne, ręcznie rysowane panele, które zastąpiły precyzyjnie wykonane komputerowe postacie istniejące w trzech wymiarach. Wielu twórców filmowych eksperymentowało wcześniej z połączeniem animacji 2D z ludzką grą aktorską, czego efektem były takie dzieła jak wydany w 1996 Kosmiczny Mecz oraz stworzony w 1988 Kto wrobił królika Rogera. Ostatecznie jednak, mainstreamowy artystyczny kierunek rozwinął swoje żagle i postanowił obrać tylko jedną drogę – komputerowo przygotowywane sceny w 3D.

3D w animacji – trudne początki i wielkie zwycięstwa

Animacje komputerowe, które pojawiały się na początku XXI wieku nie zawsze były projektami udanymi wizualnie. Można to zauważyć na przykładzie filmu Dinozaur (2000) ze stajni Walt Disney Pictures. Choć wtedy mógł on zaskakiwać swoimi skrupulatnie przygotowanymi efektami specjalnymi, dziś, szczególnie porównując go do innych tworów tego producenta, nie da się nie zauważyć dziwnych ruchów ciała tytułowych dinozaurów lub wywołującej uśmiech na twarzy widza mimiki antropomorficznych stworzeń.

Dziś możemy na własne oczy ujrzeć filmy wyprodukowane przez gigantów, takich jak Pixar, Dreamworks i Disney, oraz jaki wpływ mają na rynek kinowy. Wystarczy wspomnieć takie marki jak Kraina Lodu czy Zwierzogród, by uświadomić sobie jak ogromna część przeżyć na dużym ekranie jest wynikiem pracy animatorów, którzy w pocie czoła wprawiają w ruch przygotowane wcześniej modele postaci.

Animacja – ukryta awangarda oraz japońska tradycja

Choć na świecie króluje technika 3D, nie oznacza to jednak, iż tworzenie rysunków 2D zniknęło. Warto tutaj wspomnieć o japońskich anime, które, utrzymując swój unikatowy styl, wciąż zaskakują stroną wizualną, jak ma to miejsce między innymi w bajce Shelter z 2016 roku. Nie można oczywiście zapomnieć o projekty tworzone przez małe grupy lub pojedyncze osoby – takie dzieła swoją kreatywnością nieraz biją na głowę milionowe produkcje, a poszczególne style artystów stają się później ich unikatową wizytówką.

0