loader

4 Cechy dobrego teledysku – Czyli na co zwracać uwagę podczas produkcji wideoklipów 20 kwietnia 2021

4 Cechy dobrego teledysku – Czyli na co zwracać uwagę podczas produkcji wideoklipów

Teledyski już od dawna towarzyszą zarówno największym hitom muzycznym, jak i mniej znanym tworom zespołów indie. Dzięki temu mogą być one wyświetlane w telewizji lub na portalach typu YouTube, gdzie, oprócz ścieżki audio, dane nam jest ujrzeć dodatkową wizję video, która jest przedłużeniem wizji artystycznej muzyka lub muzyków odpowiedzialnych za dany utwór. Jak jednak rozpoznać dobry wideoklip od takiego, którego stworzenie było jedynie formalnością czy wymogiem producenta?

Dobry teledysk posiada cztery cechy, dzięki którym można rozpoznać te, których twórcy nie muszą się wstydzić. Pierwszą z nich jest rytm. Wideoklip różni się od normalnego filmu – tutaj wymagane pełne zgranie z utworem, dla którego teledysk jest tworzony. Dlatego niezwykle istotne jest, by to, co widzimy na ekranie, współgrało z piosenką: jej tempem, aranżacją oraz, jeśli to możliwe, użytymi instrumentami. Jeśli to kryterium nie zostanie spełnione, wideoklip możemy uznać w większości przypadków za totalną klęskę.

Kolejnym ważnym aspektem jest zgodność z przekazem piosenki. Najpopularniejszymi sposobami, by to osiągnąć, są stworzenie klipu odpowiadającego wydarzeniom z utworu lub takiego, którego sceny będą zupełnie do nich odwrotne (np. wesoły klimat teledysku, gdy piosenka opowiada o wydarzeniach raczej smutnych). Pozwala to na wywołanie dodatkowej immersji oraz wykorzystanie dodatkowego medium do wyrażenia artystycznego.

Dwoma ostatnimi cechami, które świadczą o dobrym klipie muzycznym, są oprawa wizualna oraz ostateczny montaż końcowej pracy (w tym użycie unikatowych efektów podczas edytowania filmu). Na to pierwsze składa się między innymi wybór kostiumów, miejsca oraz aktorów, którzy będą realizować wizję reżysera. To drugie tyczy się przede wszystkim użycia nowoczesnej technologii, która pozwala na uzyskanie zdumiewających efektów wizualnych. Połączenie owych cech z tymi, które zostały wspomniane wcześniej, tworzą klipy, które zapadają w pamięć na bardzo długo.

0