Animacja bez tajemnic 4 listopada 2020
Animacja bez tajemnic
Wiele osób pragnie poznać proces tworzenia swoich ulubionych tekstów kultury – dowiedzieć się, co jest za kulisami oraz na co składały się przygotowania do stworzenia finalnej wersji danego dzieła. Fani filmów kinowych oraz seriali oglądają wywiady ze swoimi ulubionymi aktorami, miłośnicy teatru doszukują się ulotek informacyjnych oraz przychodzą na spotkania z działaczami, a czytelnicy popkultury ustawiają się w kilometrowe kolejki, by zamienić kilka słów z autorami dzieł literackich.
Nie inaczej jest z animacją. Choć jeszcze dziesięć lat temu była to dziedzina mało popularna, dziś coraz więcej adeptów pragnie zgłębić tajniki tworzenia wiarygodnych postaci oraz obiektów, które z roku na rok jeszcze bardziej przypominają otaczający nas świat. Nikogo nie dziwi więc, iż tak prężnie rozwijająca się branża przyciąga do siebie zwolenników niczym bagno Shreka baśniowych uciekinierów.
Animacja bez tajemnic – narzędzia, których potrzebuje animator
Niegdyś animację wykonywano na kartkach papieru, a jedynymi przyrządami, w które był wyposażony profesjonalista, był zestaw ołówków o różnej miękkości oraz jego talent i dedykacja. Dzisiaj ołówki zostały zastąpione przez komputery oraz akcesoria rysownicze, jak i zestaw odpowiednich programów do wprawienia rysunków w ruch oraz końcowej obróbki estetycznej.
Zaczynająca pracę w opisywanym zawodzie osoba najczęściej specjalizuje się w jednej z dwóch używanych powszechnie technik: 2D oraz 3D. Technologia 3D dawno już stała się najczęściej używaną metodą tworzenia filmów animowanych.
Choć są to niezaprzeczalne fakty, zdetronizowana technologia 2D wciąż posiada wiele zalet, których jej bardziej zaawansowana technologicznie siostra nie posiada. Do nich należą ręcznie malowane tła oraz postacie, które według niektórych posiadają więcej wdzięku, oraz stworzenie klasycznej atmosfery uwielbianych przez wszystkich bajek z dzieciństwa.
Prace tworzone w technologii 3D, natomiast, wykorzystują więcej mocy obliczeniowej komputerów oraz są bardziej skomplikowane w porównaniu do swoich prekursorów. Plusem jest tutaj niewątpliwie możliwość stworzenia przepięknych scen, w których każdy detal zachwyca jakością wykonania, a poszczególny elementy składające się w całość zapierają dech w piersiach.
0