loader

Funkcje animacji 20 kwietnia 2021

Funkcje animacji

Poruszając kwestię tworzenia animacji komputerowych warto poruszyć kwestię pełnionych przez nie funkcji. Tylko część z nich, większość będąca tworami amatorskimi, powoływana jest do życia przez hobbystów, którzy nie mają zamiaru dzielić się nią z większym gronem osób. Większość z kreacji, zarówno 2D, jak i 3D, produkowana jest z myślą o spełnieniu wymagań pracodawcy lub pozytywnego przyjęcia przez docelowych odbiorców.

Jakie są funkcje filmów komputerowych?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – funkcja danej animacji zależy od jej przeznaczenia. Najpopularniejszym powodem, dla którego dzieła te są tworzone, jest rozrywka. Większość z tworzonych komputerowo filmów ma za zadanie przykuć widza do ekranu. Może to być osiągnięte na wiele sposób, od zapierających dech w piersiach efektów specjalnych, po nietypowy, unikalny dla danego artysty styl, aż do żartów słownych i sytuacyjnych.

Kolejną niezmiernie istotną pełnioną przez animacje funkcją jest przekazywanie informacji. Jeśli bowiem każdy obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, to jak można ocenić wartość animacji? Właśnie dlatego coraz więcej pracodawców, szkoleniowców oraz uczelni wybiera właśnie te medium, by przekazać niezbędne informacje swoim podopiecznym. Jest to szczególnie przydatne w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób pokazuje problemy z zachowaniem koncentracji.

Co podnosi wartość reklamy lub listu motywacyjnego?

Rzadko poruszaną funkcją filmów tworzonych komputerowo jest po prostu wywołanie zachwytu u potencjalnych Klientów czy pracodawcy. Choć opisywana forma sztuki jest bardziej powszechna, niż miało to miejsce dziesięć lat temu, wciąż większość osób nie porusza się swobodnie w świecie GIMPA czy Blendera. Dlatego nawet krótki film dołączony do reklamy czy listu motywacyjnego może okazać się kluczowy w pozytywnym odróżnieniu się od konkurencji, w przysłowiowym wyjściu przed szereg.

Choć powyżej opisałem główne funkcje animacji, należy pamiętać, iż jest to przede wszystkim narzędzie, które może być użyte wszędzie tam, gdzie jest wymagana jego pomoc.

1